Ako investovať do vianočných darčekov

Aj vytváranie darčekov pod stromček vyžaduje určitú stratégiu. Jednak Vianoce znamenajú finančné výdavky, ale tiež znamenajú hromadu nových hračiek, ktoré budete musieť upratovať, prekračovať a mať o nich prehľad, keď sa nešťastné dieťatko bude zrovna pýtať "MAMI, kde mám tú fialovú žirafu, čo som dostal od Ježiška?" Ako teda investovať do Vianoc tak, aby ste si ich mohli užiť v čo najväčšej pohode?

206306-OZD60R-822

Raz a poriadne

Hoci sa to na prvý pohľad možno nezdá, väčšinou sa viac oplatí investovať do jednej dražšej a kvalitnejšej hračky než do troch malých. Malé sumy síce nebolia peňaženku naraz, ale ľahko ich prehodíte oknom viac a všimnete si to až na bankovom účte. Navyše, ak budete kupovať niečo, čo si dieťa naozaj praje, je tu väčšia pravdepodobnosť, že si s takou hračkou sa bude viac a dlhšie hrať. Keď deti dostávajú veľa menších hračiek, sú zahltené podnetmi a nevedia, po ktorej siahnuť skôr. Niekedy to potom dopadá tak, že sa nehrajú ani s jednou z nich. Menej kvalitné hračky sa navyše rýchlejšie rozbijú a váš čaká ďalší výdavok.

Okrem detského stresu tým ušetríte aj ten svoj. Nebudete si zaplavovať byt zbytočnosťami, ktoré deti bavia len obmedzenú dobu. Budete mať z darčeka lepší pocit, že ste kúpili niečo poriadne, čo je naozaj užitočné, robí deťom opakovane radosť alebo pomáha s rozvojom dieťaťa.

A ďalším efektom takéhoto nakupovania je aj šetrnosť k našej planéte. Malé nekvalitné hračky, ktoré deti čoskoro omrzia alebo sa rýchlo rozbijú, končia rýchlo v odpadkovom koši a skoro na skládke. Zaťažujú tak našu prírodu bez toho, aby ste ich nejako kvalitne využili.

 

Rodinná vojenská porada

Vášmu malému pokladu chce určite urobiť radosť veľa dospelých okolo. Babičky, dedkovia, tety či strýkovia si iste lámu hlavu, čím by ako Ježiškovia zabodovali. Najefektívnejšia ale bude, keď dáte pred nákupmi hlavy dohromady. Môžete si položky z listu pre Ježiška odškrtat spoločne, alebo sa na nákladnejšie položky zložiť. Nielen, že tak trochu ušetríte, ale vyhnete sa situácii, kedy sa niektoré darčeky budú opakovať.

Ak ste v pozícii vzdialenejšej rodiny, pamätajte, že rodičia s deťmi trávia najviac času a často im pred Vianocami starostlivo počúvajú. Radšej než na divoké prekvapenia, vsaďte na poradu práve s nimi.

 

 .498509-PHF6OH-315

Nenakupujte impulzívne

Detská prianie sa rýchlo mení. Niekedy zazrú nejakú reklamu a okamžite začnú mať pocit, že takúto hračku musia mať. Rovnako rýchlo, ako sa do hračky zamilujú, na ňu ale dokážu zabudnúť. Pred Vianocami teda nenakupujte impulzívne. U každého detského želania najprv chvíľu počkajte, či sa o ňom deti zmienia znovu, alebo či ho prebije niečo ďalšie. Ak želanie pretrvá, môžete si už byť istí, že nesiahnete vedľa.

Tipy na online nákupy

Online nákupy sú príjemný spôsob, ako sa vyhnúť predvianočnému zhonu v obchodných domoch. Môžete tak vybaviť väčšinu nákupov z pohodlia domova. Aby ste pri takomto nakupovaní ušetrili, objednajte najlepšie čo najviac darčekov naraz a z jedného obchodu. Výrazne tak ušetríte za poštovné. A plaťte tovar platobnou kartou vopred. Takáto platba je bez poplatku.