5 tipov, ako vytvoriť pre deti kúzelnú vianočnú atmosféru

Vianoce nie sú len vianočné darčeky. Až deti vyrastú, nebudú si pamätať každý balíček, ktorý rozbalili, ale skôr vianočnú atmosféru, ktorá doma panovala. Utkvia im vône, farby a rodinné tradície, ktoré ten čarovný čas sprevádzali. Vytvorte deťom nezabudnuteľný vianočný čas. Máme pre vás pár tipov na Vianoce pre deti. Ako na to?


2802

OBSAH: 

1. Dodržujte zvyky, tvorte si tradície 

 2. Spoločne napíšte list Ježiskovi 

3. Naučte deti dávať 

4. Nech to doma vonia, sviet, hrá 

5. Adventný kalendár s príbehmi


Dodržujte zvyky, tvorte si tradície 

Každá rodina má v adventnom období svoje zvyky a tradície. Zapojte do nich i deti. Nevynechajte ich z procesu prípravy Vianoc. Až budete piecť vianočné pečivo, urobte si na to čas a dovoľte deťom pomáhať. Trpezlivo im prenechajte niektoré dôležité úkony ako je miešanie alebo miesenie a uvidíte, že im vykúzlite úsmev na tvári. A to väčšiu radosť budú mať pri  ochutnávaní.

Okrem pečenia môžete spoločne aj trhať barborky a sledovať, či vykvitnú do Štedrého dňa. Alebo si urobte fajn deň aj z vianočného upratovania. Pretrieďte spoločne detské hračky a za odmenu sa potom pozrite na vianočné rozprávky.

A ak ešte nemáte žiadnu spoločnú vianočnú tradíciu, nejakú si vytvorte. Môžete si napríklad spoločne prezerať fotografie z minulých Vianoc, alebo chodiť na prechádzku pre betlehemské svetielko. Môžete tiež prísť s nejakým vianočným tvorením pre deti. Vianočné zvyky pre deti budú ešte o niečo kúzelnejšie než pre vás.21337

Společne napíšte list Ježiškovi 

Jednou z vianočných tradícií je aj písanie listu Ježiškovi. Urobte si zo spisovania priania pekný rituál. Sadnite si spoločne s deťmi a pomôžte im s písaním, alebo si trebárs napíšte list celá rodina spoločne. Aby ste mali list o niečo krajší, môžete nájsť šablónu na list pre Ježiška na vytlačenie na internete, alebo si ho spoločne vymaľovať. Keď k tomu pridáte na stôl nejakú tú sviečku alebo vianočné pečivo a v pozadí počujete hrať koledy, bude sa vianočná atmosféra dať krájať. Až dáte list za okno, môžete sa spoločne tešiť, či ho Ježiško vyzdvihne. Niekedy tam pre pisateľa nechá nejakú drobnosť za odmenu.

Takéto momenty tajomstvo a prekvapenia sú to, čo robí Vianoce s deťmi tak unikátne. Tak pripravte kúzla všade okolo vašich najmilších.

OFN9JG0

Naučte deti dávať 

Vianoce ale nie sú len o dostávanie, ale aj o rozdávanie. Ukážte deťom, ako je dôležité myslieť na ostatných. Vyberte spoločne nejakú charitatívnu organizáciu, alebo potrebnú rodinu a skúste im spoločne pomôcť. Pre deti to bude úplne nový zážitok a určite im urobí radosť vianočné darčeky nielen dostávať, ale aj dávať. Okrem toho, že si spestríte vianočný čas, vysvetlíte tak tým najmenším, ako charitatívnu pomoc funguje a ukážete im, že sú tu ľudia, ktorí ju potrebujú. Jednou z možností, ako robiť na Vianoce radosť je napríklad projekt v Českej repulibke Ježiškove vnúčatá, kde prispievate seniorom na darček, ktorý si naozaj želajú.

Nech to doma vonia, svieti, hrá

Čaro Vianoc a vianočnú atmosféru dokresľuje to, ako sa cítime, keď prekročíme prah nášho domu alebo bytu. Ako vyzerala vianočná výzdoba u vás, keď ste boli malí? A ktoré vône pre vás znamenajú Vianoce?

Premeňte deťom počas adventu ich domov na čarovnú vianočnú rozprávku. Usporiadajte detské hračky a ozdobte nielen ich izbičku vianočnými motívmi. Nebojte sa deťom ponúknuť, či sa nechcú do zdobenia zapojiť. Skúste napríklad sneh v spreji, ktorým môžete kresliť na okná zamrznuté obrazce. Nezabúdajte na svetielka. Počas tmavých zimných večerov potom žiari ako malé hviezdičky.

Pridajte do vášho vianočného domova i vône. Vyberte také, ktoré sú vám príjemné. Zapáľte si občas Františka alebo vonnú tyčinku. Rozvoňajte byt vôňou perníčkov pri pečení, alebo si kúpte vonný olej so škoricou a pomarančmi. Príjemná vôňa sa line aj pri sušení pomarančovej kôry.

Kouzlo Vánoc a vánoční atmosféru dokresluje to, jak se cítíme, když překročíme práh našeho domu nebo bytu. Jak vypadala vánoční výzdoba u vás, když jste byli malí? A které vůně pro vás znamenají Vánoce?

 

Adventný kalendár s príbehmi

K dobe adventný už neodmysliteľne patrí adventný kalendár. Doprajte ho deťom aj tento rok. Ale zamyslite sa, či by ste ho nechceli pojať nejako originálne. Ak niečo k Vianociam patrí rovnako tak ako darčeky, sú to príbehy. Čo tak pridať k čokoláde ešte zmotané roličky s kúskami vianočného príbehu? Každý večer by ste si tak spoločne mohli prečítať kúsok rozprávky, a či žili šťastne až do smrti, to by ste sa dozvedeli až 24. decembra.


2728158

Užite si takto vianočný čas s deťmi pohromade. Ukážte im pomocou tradícií a zvykov, že predvianočné obdobie je plné kúziel, prekvapenie, ale aj práce a rozdávania. Vieme, že sú adventné prípravy niekedy plné chaosu a stresu, ale tým skôr vaše deti ocenia, keď si nejaká čas vyhradíte len pre nich a budete spoločne tvoriť vianočné ozdoby, piecť alebo si čítať a trebárs aj o trochu posuniete vianočné upratovanie.

A aj keď Vianoce nie sú len o darčekoch, uvedomujeme si, že zohnať tie pravé je niekedy oriešok. Keby ste po vianočných tradíciách potrebovali inšpiráciu na darčeky, pozrite sa napr. na článok, kde staršie ročníky môžu nájsť inšpiráciu na dačeky pre vnukov či vnučky.