„Ako chlapec som sa rád motal v kuchyni, keď mama piekla. Takže, keď som sa potom v pätnástich rozhodoval čo ďalej robiť, stať sa pekárom bola pre mňa jasná voľba.“
Pamätáte si ešte tento reklamný slogan? Aj keď, išlo o reklamu na kávu, nesie v sebe kus pravdy – deti sa naozaj rady motajú v kuchyni. Kuchyňa je pre väčšinu malých detí miestom plným tajomstiev a kúziel - veci svietia, vydávajú rôzne zvuky, jedlo začína voňať. Je to však trochu nebezpečnejšie prostredie a hrozí napríklad popálenie, či obarenie. Preto je detská kuchynka skvelá voľba pre bezpečnú zábavu.
Už si nemusíte lámať hlavu s tým, akú vybrať detskú kuchynku. Poradíme vám v článku.
Obsah:
Akonáhle dáte dieťaťu varešku a misku s trochou múky, zabaví sa pri „práci“ spolu s vami. Pripraviť si vlastné jedlo je jednoducho úžasná hra a zábava. A časom, kto vie... možno vám naozaj bude pomáhať s varením.
Aby bolo varenie pre deti, a najmä pre dievčatká, naozaj bezpečnou zábavou, ponúka sa nákup detskej kuchynky. Ponuka na trhu je skutočne veľká. Ako sa správne rozhodnúť a vybrať dobre? Poradíme vám.
Na čo myslieť pri výbere detskej kuchynky
Vek a pohlavie dieťaťa
Už deti od 2 rokov si vedia užiť zábavu s detskou kuchynkou. S kuchynkou sa pekne vyhrajú deti až do 10 rokov. Čím menšie deti sú, tým lepšie je vyberať jednoduchý model s jasnými farbami, bez malých odnímateľných súčiastok. Pamätajte, že malé deti všetko strkajú do úst a hrozilo by, že prehltnú nejakú malú súčasť kuchynského vybavenia.
Staršie deti už ocenia kuchynku, ktorá viac pripomína tú mamičkinu – rôzne spotrebiče, doplnky, riad či potraviny, svietiacu rúru, či cinkajúcu mikrovlnku. Čím realistickejšia kuchynka, tým lepšie.
Kuchynky sú tradične hračkou pre dievčatá. Avšak, aj chlapci radi varia. Preto to vezmite do úvahy pri výbere farby. Neutrálne farby vyhovujú každému, ale chlapci by si asi ružovej kuchynke veľmi nepotešili.
Veľkosť kuchynky
Dôležité je, aby sa kuchynka nielen zmestila do detskej izby, ale aby sa pri nej dieťa mohlo aj hrať. Nestačí teda vedieť, že máte vedľa postieľky dosť miesta na jej postavenie. Je potrebné myslieť aj na priestor, v ktorom bude vaša malá kuchárka či kuchár stáť a „variť“ – malo by postačiť približne pol metra.
Je dobré vedieť, že nie každá kuchynka je navrhnutá tak, aby bola pristavená k stene. Sú kuchynky, ktoré sú obojstranné, čo si vyžaduje ďalší kus miesta navyše.
Čo robiť, keď nie je dosť miesta, a napriek tomu by ste kuchynku svojmu dieťaťu radi zaobstarali? Ponúka sa kúpiť aspoň potraviny do detskej kuchynky a umelý riad. Deti si potom vytvoria kuchynku z ktoréhokoľvek kusu nábytku a navyše takú výbavu môžete pohodlne prevážať, napríklad na dovolenku.
Veľkú úlohu pri výbere kuchynky hrá určite výška dieťaťa. Pokiaľ si nie ste úplne istí, akú vysokú kuchynku zaobstarať, rozhodnite sa radšej pre nižší variant. Hlavným dôvodom je bezpečnosť. Pokiaľ totiž dieťa nedosiahne všade kam chce, bude možno po väčšej kuchyni šplhať a hrozí mu pád a zranenie.
Pre najmenšie deti okolo 2 až 3 rokov by mali mať kuchynky pracovnú dosku asi 40 až 45 cm vysoko. Pre staršie deti sa výška pracovnej dosky úmerne k výške dieťaťa počíta od 45 do 55 cm. Hĺbka kuchyniek nie je úplne rozhodujúca. Bežne sa pohybuje od 30 do 50 cm a šírky sú najviac variabilné - od 30 až napríklad do 150 cm. Šírku kuchynky samozrejme veku a veľkosti dieťaťa prispôsobovať nemusíte. Ale, ako v skutočnej kuchyni – čím väčší odkladací a pracovný priestor, tým lepšie.
Realistické prevedenie a funkcie
Deti časom začnú vyžadovať zmenšeninu naozajstnej kuchyne – v rúre by malo svietiť svetlo, svetielka by mali signalizovať zapnuté rôzne spotrebiče. Veľmi pekný efekt je „rozpálená“ platnička variča vďaka červenému svetlu.
Zvukové efekty sú tiež dôležité. Cinkne vaša mikrovlnka po dokončení ohrievania? V detskej kuchynke by mala tiež. V kuchynkách môžete mať zvuky prskajúceho oleja, bublajúcej vriacej vody či tečúcej vody.
A keď už sme pri zvukoch tečúcej vody, sú modely, v ktorých voda z kohútika do drezu naozaj tečie.
Doplnky a ďalšie vybavenie kuchynky
Čo by bola kuchynka bez riadu a ďalšieho príslušenstva? Samozrejme s kuchynkami dostanete aj vybavenie kuchyne - hrnce, panvice, riad aj imitácia potravín a surovín.
Ale pozor - je to naozaj ako pri skutočnom nákupe riadu. Od výrobcu si prečítate, že ide o 3 kusy a vo vnútri nájdete hrniec, odnímateľnú rukoväť a pokrievku. Máte teda vlastne jeden hrniec. Pokiaľ pri detskej kuchynke čítate, že obsahuje 16 ďalších kusov príslušenstva, tak aby ste potom neboli sklamaní, keď rozbalíte škatuľu.
Príslušenstvo sa dá dokúpiť aj dodatočne, ale väčšinou je ekonomickejšie zaobstarať si drahší model kuchynky už s plnou výbavou, než „ušetriť“ pri nákupe lacného modelu, ale príslušenstvo dokupovať zvlášť.
Materiál a kvalita kuchynky
Plastové kuchynky sú bezkonkurenčne najrozšírenejšie. A nemožno sa diviť - výroba je jednoduchšia, možno dosiahnuť vysokú podobu s originálom do najmenších detailov. Na druhej strane nemajú väčšinou takú vysokú odolnosť voči hrubému zaobchádzaniu a ľahšie sa prevrhnú a rozbijú.
Tradičným materiálom je drevo. Drevené kuchynky sú istota, sú robustné a majú dlhodobú trvácnosť. Väčšinou sa dedia z generácie na generáciu. Avšak, pri drevenej kuchynke musíte občas oželieť drobné detaily a interaktívne prvky.
Aké sú hlavné plusy a mínusy plastových a drevených kuchyniek?
plastové kuchynky | drevené kuchynky | ||
+ | nízká cena | + | stabilné |
+ | mnoho doplnkov | + | prírodný materiál |
+ | umývateľné | + | realistický vzhľad |
/ | |||
- | menej stabilné | - | cena |
- | neekolgické | - | menej doplnkov |
Cena
Cena samozrejme mnohokrát rozhoduje. Ale nebojte sa - najlacnejšie kuchynky zaobstaráte doslova za pár eur. Samozrejme, ale pôjde o jednoduchú plastovú hračku pre naozaj tie najmenšie deti s nízkymi nárokmi.
Tie najdrahšie kuchynky môžete mať za cenu okolo 350 €, ale to už dostanete realistickú, plne vybavenú kuchyňu s mnohými doplnkami a interaktívnymi prvkami.
Najčastejšie nákupy prebiehajú v rozmedzí 40 až 250 €. Cenu ovplyvňuje hlavne materiál a rôzne zabudované efekty.
Ďalšie špeciálne funkcie
Veľa kuchyniek vám ponúkne aj rôzne špeciálne funkcie, vďaka ktorým bude kuchynka ako skutočná. Môžete nájsť kuchynky, ktoré:
- majú zvukové efekty - môžete v nich počuť, ako syčí olej v panvici, alebo buble vriaca voda
- svietia a blikajú – v týchto kuchynkách svietia varné dosky, alebo rúra či mikrovlnka
- s tečúcou vodou - kuchynku napojíte na zdroj vody a môžete v nej pracovať s vodou ako v bežnej kuchyni
Podporte záujmy dieťaťa
Každá hra je pre dieťa naozajstná. Ak sa práve hrá na kozmonauta, stavte sa, že je práve v rakete či na mesiaci. Ak sa hrá na lekára, naozaj vás operuje a zachraňuje život. A ako kuchár vám chystá niečo veľmi dobré pod zub.
Podporte jeho záujem o varenie práve detskou kuchynkou. A pretože to pre neho bude naozajstné varenie, nebude sa vám v tej vašej kuchyni tak motať... A pritom môžete variť spolu.
Kuchynka je výborný pomocník na učenie základov hygieny a udržiavanie poriadku na pracovisku. Dieťa zistí, čo všetko je potrebné urobiť, než sa jedlo nesie na stôl - pripraviť si suroviny, spracovať ich, rozvrhnú si čas a tiež urobiť po sebe upratovanie.
Varenie tiež rozvíja koordináciu, orientáciu a jemnú motoriku, čo sú žiadúce zručnosti. Okrem toho nezabudnime ani na sociálnu stránku veci, kedy sa deti učia robiť niečo pre druhých a konverzovať v spoločnosti.
Nákup detskej kuchynky je jednoducho investícia do budúcnosti vášho dieťaťa, ktorá sa vám určite vráti.